Return to DANFS IndexImage of an anchorReturn to Naval History and Heritage Command homepage
flag banner
Dictionary of American Naval Fighting Ships banner
DEPARTMENT OF THE NAVY -- NAVAL HISTORY AND HERITAGE COMMAND
805 KIDDER BREESE SE -- WASHINGTON NAVY YARD
WASHINGTON DC 20374-5060

Clark

 

Charles E. Clark, born 10 August 1843 in Bradford, Vt., graduated from the Naval Academy in 1863. His Civil War service included command of Ossipee in the Battle of Mobile Bay. Upon the outbreak of the Spanish-American War, Captain Clark commanded Oregon in her dramatic race around Cape Horn, bringing her to Cuba in time to join in the destruction of the Spanish fleet. For this high accomplishment, he was advanced in seniority, and was appointed Rear Admiral 16 June 1902. He died 1 October 1922 at Long Beach, Calif.

 

(DD-361: dp. 1,850; l. 381'; b. 36'; dr.  10';  s. 35 k.; cpl. 240; a. 8 5", 8 21" tt.; cl. Porter)

 

Clark (DD-361) was launched 15 October 1935 by Bethlehem Shipbuilding Corp., Quincy, Mass.; sponsored by Mrs. S. Robinson; and commissioned 20 May 1936, Commander H. Thebaud in command.

 

Clark's prewar service included operations on the Atlantic coast, in the Caribbean, and from Pearl Harbor, her home port from 1 April 1940. From 3 March to 10 April 1941, she joined in a cruise to Samoa, Australia, and Fiji. At the outbreak of the war, she lay in overhaul at San Diego. Clark departed the west coast 27 December, escorted two convoys to Pearl Harbor, then took up antisubmarine patrol off Pago Pago, Samoa, and in February and March 1942 joined a carrier task force for air raids on New Guinea.

 

From April through May 1942, Clark escorted four convoys on their passage between Pearl Harbor and San Francisco, continuing to Midway on the last. She returned to San Diego and Balboa, where she joined the escort of a convoy bound for Wellington, New Zealand. Between 12 August and 8 September, she sailed out of Noumea, New Caledonia, screening oilers fueling carrier task forces, then returned to Auckland for a month of duty escorting convoys from New Zealand to South Pacific island bases. After a final month of local escort and patrol duty at Noumea, Clark sailed 11 December 1942 to report at Balboa as flagship for Commander, Southeast Pacific Force.

 

Until 10 August 1944, Clark patrolled out of various South American ports, sailing then for an east coast overhaul. Between 4 September 1944 and 11 April 1945, she guarded the passage of six transatlantic convoys to ports in the United Kingdom and France. On 15 June 1945, she arrived at Philadelphia, where she was decommissioned 23 October 1945 and scrapped 29 March 1946.

 

Clark received two battle stars for World War II service.