Return to DANFS IndexImage of an anchorReturn to Naval History and Heritage Command homepage
flag banner
Dictionary of American Naval Fighting Ships banner
DEPARTMENT OF THE NAVY -- NAVAL HISTORY AND HERITAGE COMMAND
805 KIDDER BREESE SE -- WASHINGTON NAVY YARD
WASHINGTON DC 20374-5060

Chestnut

 

A tree of the beech family.

 

(YN-6: dp. 560; l. 163'2"; b. 30'6"; dr. H'8"; s. 12 k.; cpl. 48; a. 1 3"; cl. Aloe)

 

Chestnut (YN-6) was launched 15 March 1941 by Commercial Iron Works, Portland, Oreg.; sponsored by Mrs. W. E. Meagher, and placed in service 25 July 1941, Lieutenant (junior grade) R. D. Abernathy, USNR, officer-in-charge.

 

Attached to the llth Naval District, Chestnut tended nets and gave other harbor services at San Diego until 24 June 1942. On 25 May 1942 she was placed in full commission and Lieutenant A. Schlott, USNR, her officer-in-charge, became commanding officer.

 

Steaming by way of Hawaii and Samoa, Chestnut arrived at Efate, New Hebrides, 26 February 1943. She tended nets there and at Noumea until 5 December 1943, except for an overhaul at Dunedin, New Zealand. Chestnut arrived in the Solomons 13 December and until 29 August 1944 had cargo, salvage and net repair duty in those islands. She was redesignated AN-11, 20 January 1944.

 

From 3 September to 10 October 1944 Chestnut dismantled and removed the net line in Havannah Harbor, Efate, and after repairs in Australia, returned to Noumea until 3 January 1945. Chestnut then moved to Ulithi for net and mooring operations. Except for brief duty at the seaplane base at Kossol Roads, Palau in April, she remained at Ulithi until 19 June when she departed for Guam, arriving two days later. She had duty there until 14 September when she cleared for the west coast, arriving at San Pedro, Calif., 13 October. Chestnut was placed out of commission in reserve 7 September 1946 at Bremerton, Wash.