Return to DANFS IndexImage of an anchorReturn to Naval History and Heritage Command homepage
flag banner
Dictionary of American Naval Fighting Ships banner
DEPARTMENT OF THE NAVY -- NAVAL HISTORY AND HERITAGE COMMAND
805 KIDDER BREESE SE -- WASHINGTON NAVY YARD
WASHINGTON DC 20374-5060

Champlin

 

Born in Kingston, R.I., 17 November 1789, Stephen Champlin entered the Navy as a sailing master 22 May 1812. He commanded the schooner Scorpion in her capture of the British Little Belt during the Battle of Lake Erie, and later in the War of 1812 was wounded when his ship was taken on Lake Huron. Retired in 1855, Captain Champlin was later promoted to Commodore on the retired list, and died in Buffalo, N.Y., 20 February 1870.

 

I

 

(DD-104: dp. 1,191; l. 314'5"; b. 31'9"; dr. 9'2"; s. 35 k.; cpl. 122; a. 4 4", 12 21" tt.; cl. Wickes)

 

Champlin (DD-104) was launched 7 April 1918 by Union Iron Works, San Francisco, Calif.; sponsored by Miss G. H. Rolph; and commissioned 11 November 1918, Lieutenant Commander F. M. Knox in command.

 

Champlin arrived at Newport, R.I., 12 December 1918 for duty with the Atlantic Fleet. After training operations in the Caribbean, she cleared New York City 19 November 1919 for San Diego, Calif. Arriving 24 December 1919, she went into reserve with the Pacific Fleet the same day, and cruised on training assignments with a reduced complement until decommissioned 7 June 1922. Laid up at San Diego until her assignment for use in experiments on 19 May 1933, Champlin was sunk in tests 12 August 1936.