Return to DANFS IndexImage of an anchorReturn to Naval History and Heritage Command homepage
flag banner
Dictionary of American Naval Fighting Ships banner
DEPARTMENT OF THE NAVY -- NAVAL HISTORY AND HERITAGE COMMAND
805 KIDDER BREESE SE -- WASHINGTON NAVY YARD
WASHINGTON DC 20374-5060

Casper

 

Casper is a city in Wyoming.

 

(PF-12: dp. 1,264; l. 303'11"; b. 37'6"; dr. 13'8"; s. 20 k.; cpl. 190; a. 3 3"; cl. Tacoma)

 

Casper (PF-12) was launched 27 December 1943 by Kaiser Cargo Co., Richmond, Calif., under a Maritime Commission contract; sponsored by Mrs. E. J. Spaulding; commissioned 31 March 1944, Lieutenant Commander F. J. Scheiber, USCG, in command; and reported to the Western Sea Frontier.

 

Casper sailed from San Francisco 30 September 1944 for a weather patrol out of Seattle, returning to San Francisco 6 November. From this base, she operated as plane guard, and on weather patrol, performing these vital functions between the mainland and Pearl Harbor. During the organizing conference of the United Nations at San Francisco, which began 25 April 1945, Casper made two security patrols off the Farallon Islands.

 

Casper cleared San Francisco 4 April 1946 for Charleston, S.C., where she was decommisioned 16 May 1946. The patrol escort was sold 20 May 1947.