Return to DANFS IndexImage of an anchorReturn to Naval History and Heritage Command homepage
flag banner
Dictionary of American Naval Fighting Ships banner
DEPARTMENT OF THE NAVY -- NAVAL HISTORY AND HERITAGE COMMAND
805 KIDDER BREESE SE -- WASHINGTON NAVY YARD
WASHINGTON DC 20374-5060

Blandy

Born in New York City 28 June 1890, William H. P. Bandy graduated from the Academy in 1913. He participated in the occupation of Veracruz in 1914 and served on board a battleship with the British Grand Fleet during World War I. During World War II he was Chief of the Bureau of Ordnance; Commander, Group 1, Amphibious Force, Pacific Fleet. After the war he commanded JTF 1 during the atomic bomb tests at Bikini Atoll. He commanded the 2nd Task Fleet and later served as Commander-in-Chief, Atlantic Fleet. Admiral Blandy died 12 January 1954.


(DD-943: dp. 2810; l. 418'; b. 45'; dr. 20'; cl. Forrest Sherman)


Blandy (DD-943) was launched 19 December 1956 by Bethlehem Steel Co., Quincy, Mass.; sponsored by Mrs. John M. Lee, daughter of Admiral Blandy; and commissioned 26 November 1957, Commander W. F. Cafferata in command.


The ship was decommissioned on 5 November 1982 and struck from the Navy list on 27 July 1990. She was disposed of by scrapping on 30 June 1994.


Updates for 1957 to 1982 pending.



12 January 2006