Return to DANFS IndexImage of an anchorReturn to Naval History and Heritage Command homepage
flag banner
Dictionary of American Naval Fighting Ships banner
DEPARTMENT OF THE NAVY -- NAVAL HISTORY AND HERITAGE COMMAND
805 KIDDER BREESE SE -- WASHINGTON NAVY YARD
WASHINGTON DC 20374-5060

Bushnell

David Bushnell was born in Saybrook ,Conn., about 1742. A graduate of Yale University in 1775, he managed to explode gunpowder underwater which is thought to have suggested to him the idea of a submarine mine or torpedo. In 1775 he completed a man-propelled, wooden submarine boat, on the outside of which was attached a powder magazine with clock mechanism enclosed for igniting it. Bushnell's vessel was unsuccessful in her attempts to blow up British vessels in 1776-77. Bushnell commanded the Corps of Engineers at West Point in 1783; later became the head of a private school in Georgia; and then practices medicine until his death in 1824 at Warrenton, Ga.


I


(AS-2: dp. 3142; l. 350'6"; b. 45'8"; dr. 19'6"; s. 14 k.' cpl. 151; a. 4 5", 2 21" TT.)


The first Bushnell (AS-2) was launched 9 February 1915 by Seattle Construction and Dry Dock Co., Seattle, Wash.; sponsored by Miss Esculine Warwick Bushnell, great-grandniece of David Bushnell; and commissioned 24 November 1915, Lieutenant D. F. Boyd in Command.


She was assigned to the Submarine Flotilla, Atlantic Fleet, as tender to "L" class submarines in January 1916 and arrived on the east coast in February. Early in 1917 she escorted submarines to the Azores and in December accompanied Submarine Division 5 to Ireland, arriving at Queenstown 27 January 1918. Bushnell acted as tender for submarines operating off Queenstown until the end of World War I. She later escorted captured German submarines to England, Canada, and the United States.


In September 1920 she assisted in salvage operations on the submarine S-5 sunk off the Delaware Capes and, until August 1931, cruised with various Submarine Divisions on the Atlantic coast, in the Caribbean, on the west coast, and to the Hawaiian Islands. Bushnell arrived at San Diego 3 September 1931 and reported for duty with the Submarine Force, Pacific Fleet, with whom she operated until 1937. She towed the frigate Constitution from San Diego to the Canal Zone during March and April 1934 and in February 1935 assisted in the search for survivors of the dirigible Macon which crashed off San Diego.


In December 1937 she was transferred to duty with the Hydrographic Survey and carried out her operations on the coasts of Colombia, Venezuela, Trinidad, British Guiana, and Somoa until September 1941. On 25 July 1940 her designation was changed to AG-32 and on 23 August she was renamed Sumner. Sumner sailed from Norfolk 20 October 1941; joined the Base Force, Pacific Fleet, at San Diego; and arrived 25 November at the Submarine Base, Pearl Harbor.


On 7 December 1941 Sumner was moored at the Submarine Base, Pearl Harbor, and took an active part in the defense of the Islands against the Japanese attack. After the attack she assisted the stricken ships in the area. On 12 January 1942 she set sail for Tongatabu and thence to Nandi Island and Soamoa for surveying. After transporting Marines to Wallis Island in May, she made a survey of local harbors. During the ensuing months she conducted surveys at Noumea, New Caledonia; Nukualofa, Tonga Island; Vila Harbor and Espiritu Santo, New Herbrides; and Tulagi, Solomon Islands.


Sumner weighted anchor for Sydney, Australia, 28 January 1943. In March she sailed to the Deboyne Islands to make a survey. She subsequently surveyed Stanley, Pits, and Milne Bays in New Guinea. On 5 August she commenced a survey of Nukufetau, Ellice Islands. These operations were hampered throughout August and September by enemy air attacks. On 1 December 1943 her classification was changed to AGS-5.


Between 5 December 1943 and 13 February 1944 Sumner participated in the occupation of Tarawa and conducted a survey of the newly acquired area. She sailed to Kwajalein in February 1944 where she was engaged in improving the harbor facilities until 11 April. The ship then stood out for San Francisco, via Pearl Harbor, arriving 7 May. Repairs completed, Sumner returned to the Hawaiian Islands in August. In September she steamed to Ulithi where until February 1945 she conducted survey operations. On 1 February she sailed for Guam where she remained until the 27th. On 4 March she arrived at Iwo Jima and commenced surveying operations under very adverse conditions. On 8 March she was hit by an enemy shell which killed one of her crew and inured three others. The shell failed to explode and material damage was light. Sumner continued surveying the area until 3 May when she departed for Guam. She remained at Guam until 17 June when she sailed to Leyte Gulf, Philippine Islands.


Survey operations in the Philippines were completed 28 August and Sumner stood out for Jinsen, Korea, arriving 9 September 1945. She continued her survey operations in the Korea-China area until sailing for Pearl Harbor 19 December 1945.


Sumner underwent a yard period at Pearl Harbor and then sailed to Bikini Atoll to conduct surveys in preparation for the coming atomic bomb tests before returning to California 24 May 1946. On 9 July she departed the west coast and proceeded to Norfolk where she reported for inactivation. She was decommissioned 13 September 1946 and transferred to the Maritime Commission six days later.


Sumner received three battle stars for her Wold War II service.


10 January 2006